Держгеонадра: від корупційного відомства до сервісної служби за півроку з прибутком в сотні мільйонів

7-29-2020

Державна служба геології та надр прозвітувала про результати четвертих аукціонів Державна служба геології та надр України завершила четверті електронні аукціони з продажу спецдозволів. Продано сім ліцензій, сукупна вартість проданих лотів зросла із 2,6 млн грн до 98,3 млн грн.

Україна має чимало родовищ корисних копалин, серед яких не лише вугілля чи залізні руди, а й нафта, газ, вапняк, бурштин тощо. Проте, за роки незалежності країна так і не змогла використати своє багатство з користю для держави. Основними причинами цього експерти називають олігархічний вплив на галузь, складні законодавчі процедури та схеми подачі заявок, зокрема, в сфері отримання дозволів, обмеження цін, недовіра інвесторів і, безумовно, корупційні схеми. Але й позитивні зміни також є.
Так, у листопаді минулого року Державну службу геології та надр очолив Роман Опімах. З перших днів роботи він оголосив про намір змінити роботу служби, перекрити схеми позаконкурсної роздачі спеціальних дозволів і одночасно налагодити процес залучення до розробки ділянок нових великих гравців.
 
Підвищення інвестиційної привабливості галузі
Перший напрямок, в якому розпочалася робота, – боротьба з корупцією, з якою Держгеослужба асоціювалася в більшості респондентів. В першу чергу, у відомстві відбулись кадрові зміни, метою яких було оновлення команди та залучення до роботи “нових облич” – фахівців із незаплямованою репутацією. Крім того, для мінімізації контакту суб’єктів ринку з чиновницьким апаратом було введено онлайн-кабінет користувача.
Наступний крок – залучення інвесторів та боротьба зі схемами отримання спеціальних дозволів поза аукціонами. Для цього потенційним вкладникам запропоновано зрозумілі об’єкти для інвестування на прозорих умовах.
Так, Держгеослужба створила інвестиційний атлас, який деталізує понад 100 об’єктів інвестування в родовища вуглеводних та більш 50 видів інших мінералів. Окрім цього, інвестори мають нагоду номінувати на аукціон ділянку, якої немає в атласі.
Також в листопаді минулого року було запроваджено законодавчі зміни, які дозволяють іноземним компаніям безпосередньо брати участь в аукціонах. Щоб спростити процедуру участі в торгах, власникам іноземного капіталу надали можливість змагатися за отримання ліцензії на загальних умовах, без попередньої реєстрації юридичної особи в Україні.
 
Регуляторна діяльність
Проте, для повної ліквідації штучних перепон, що заважають ефективній роботі галузі, потрібна комплексна модернізація регуляторного поля. Йдеться не про точечні регуляторні акти, а про системний підхід до оновлення законодавчої бази та адаптація її до кращих світових стандартів. 
Наразі спеціалісти Держгеонадр активно залучені до розробки нового Кодексу України про надра, а Уряд оновив низку постанов, що регулюють взаємини з надрокористувачами. Основними питаннями є спрощення доступу до первинної та вторинної геологічної інформації, розміщення у відкритому онлайн-доступі протоколів ДКЗ. А кошти від продажу державної геологічної інформації використовуватимуться для її оцифрування та підготовки нових аукціонів чи конкурсів. Також, з метою забезпечення ефективного та неупередженого контролю, розроблено план заходів реагування на незаконний видобуток корисних копалин, ведеться робота над підвищенням ефективності діяльності Держгеоконтролю, зокрема оновлюються форми перевірок надрокористувачів.
 
Аукціони
Очільник відомства зазначає, що сьогодні пріоритетним є створення інвестиційних можливостей для вітчизняних та іноземних компаній. В цьому напрямку ведеться робота над спрощенням доступу до геологічної інформації та проведення відкритих електронних аукціонів і конкурсів на укладання угод про розподіл продукції.
На сьогоднішній день спецдозвіл на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням на нові ділянки можна отримати лише під час електронних торгів. Серед нововведень – скасування погодження облрадами надання родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, але ділянки місцевого значення залишаються у віданні сільських, селищних, міських і районних рад та об’єднаних територіальних громад.
За пів року нові стандарти роботи відомства принесли перші результати, зокрема, завдяки проведенню електронних торгів в системі Прозорро.Продажі. На аукціони виносять об’єкти, щодо яких у Держгеонадрах завчасно отримали заявки від претендентів та які пройшли погодження Мінекоенерго.
На перших електронних торгах з продажу спецдозволів на розробку та геологічне вивчення дванадцяти ділянок, які проходили у квітні цього року, було продано вісім ліцензій на загальну суму 3 310 429 грн при початковій вартості 557 170 грн. Під час другого травневого аукціону було продано ліцензій на загальну суму близько 32 107 581 грн. 
 
Наразі Державна служба геології та надр України завершила четверті електронні аукціони з продажу спецдозволів. Продано сім ліцензій, сукупна вартість проданих лотів зросла із 2,6 млн грн до 98,3 млн грн. Зокрема, вперше після оновлення законодавства продали наскрізні спецдозволи на бурштинові ділянки. Об‘єкти, що розташовані у Рівненській області, розроблятимуть інвестори, які запропонували за лоти 41 мільйон гривень, що у 90 разів більше від стартової ціни.
 
Також вартість одного із лотів — спецдозволу по Кліщіівській ділянці із покладами вогнетривких глин, — у ході торгів зросла у 2300 разів. Право на її розробку продали за рекордні 40 010 000 грн, а стартували торги із позначки 16 963 грн. У Держгеонадрах назвали таке зростання вартості ліцензії безпрецедентним і зазначили, що це стало можливим лише завдяки проведенню відкритих електронних аукціонів.
 
Одним із переможців четвертого аукціону стала польська компанія Церсаніт. Іноземний інвестор придбав ліцензію на розробку коаліну за 15 млн грн, що має дозволити розширити їх виробничі потужності заводу в України, — а це 50 млн євро інвестицій.
Зазначимо, з початку року Служба розпочала п‘ять електронних аукціонів, на які виставила 42 ділянки надр. Станом на сьогодні відбулося три аукціони: продали 26 спецдозволів загальною вартістю 136 млн грн. При цьому стартова вартість усіх лотів  складала 8 млн грн.
 
 
Більшість запропонованих лотів номіновано надрокористувачами, що переконливо свідчить про цікавість з боку інвесторів до видобувної галузі. Змагання інвесторів відбувались прозоро, у режимі онлайн, на рівних умовах для всіх надрокористувачів.
 
 
Запровадження аукціонів – це не тільки ефективний інструмент для боротьби з корупцією. Європа та світ давно працює за схемою аукціонів, тож їхній старт у видобувній галузі – початок впровадження європейських стандартів роботи та виконання Директив ЄС. 
 
Сервіси для бізнесу
Прозорість та неупередженість, зручні сервіси, створення сприятливих умов для залучення інвестицій у видобувну галузь, були і залишаються пріоритетними для роботи Держгеослужби. Зокрема, на базі ДНВП «Геоінформ України» працює Центр геолого-економічних досліджень та експертизи, який здійснює розрахунки розміру збору за надання спецдозволу без аукціону, визначає початкову ціну продажу на аукціоні дозволу на користування надрами, проводить розрахунку вартості геологічної інформації.
Також спільно з Мінекоенерго, розпочато лібералізацію доступу до геологічної інформації та оцифровування результатів геолого-фізичних досліджень. Зокрема, вже створено data-room, якою може скористатися будь-який зареєстрований в системі користувач. Частина даних також доступна у режимі онлайн. Уся первинна геологічна інформація, що зібрана у фізичній та цифровій базі даних, доступна безкоштовно.