Як бути з позикою, якщо МФО виключили з реєстру?

Зміст

  • Права і обов’язки кредитора
  • Права та обов’язки позичальника
    • Права інвесторів

Діяльність всіх учасників фінансового ринку контролюються Центробанком РФ. Якщо під час перевірки виявляються певні недоліки в роботі фінансової організації, контролюючий орган має право вилучити ліцензію на надання послуг, без якої діяльність установи є не законною.

Простіше кажучи, втрата ліцензії тягне закриття фінансової організації. Як правило, такі перевірки часто проводяться в банках.

Компанії, що надають населенню микрозаймы на певних умовах, могли законно здійснювати дану діяльність без ліцензії. Для правомірного надання послуг по кредитуванню, достатньо було вступити в СРО і внести в реєстр необхідні дані про компанії.

На сьогоднішній день, в таких фінансових закладах, також проходить обов’язкова перевірка уповноваженими представниками Центробанку. Якщо в діяльності установи виявляються певні недоліки або умови кредитування містять пункти, що не відповідають законам РФ, компанію виключають з реєстру.

Згідно з встановленим законом, фінансова організація не має права видавати кредити фізичним та юридичним особам, якщо її виключили з реєстру. Тобто, такий результат перевірки зобов’язує власника фінансової установи припинити надається діяльність.

Однак, навіть після закриття організації, багатьох громадян, що мають боргові зобов’язання, цікавить питання – як далі погашати заборгованість (нічим платити кредит, що робити?) і чи варто взагалі платити в установу, що втратив законне право на надання такого роду послуги?

Права і обов’язки кредитора

В першу чергу, власник компанії по мікропозик, зобов’язаний закрити заклад і сповістити про припинення діяльності всіх клієнтів.

При бажанні продовжити роботу, потрібно розібратися з причиною виключення з реєстру і постаратися усунути наявні недоліки, щоб знову отримати законний дозвіл на мікрофінансування приватних та юридичних осіб.

Щоб Центробанк знову вніс у реєстр компанію, що надає кредитування населенню, потрібно виконати наступні пункти, передбачені законодавчою системою РФ:

  • підготувати документацію, з урахуванням всіх формальностей;
  • виконати вимоги за рівнем резерву (залучити додаткові грошові кошти або об’єднатися з іншою компанією, для збільшення ліміту);
  • скласти нову кредитну політику, згідно з законними вимогами Центробанку РФ.

Якщо компанія ухвалить рішення про повне закриття, не бажаючи продовжувати свою діяльність, можна виробляти стягнення боргів з позичальників на законній підставі, але при цьому, і сама компанія повинна виконати свої зобов’язання, прописані в договорі.

Про відбулися зміни в діяльності фінансової установи, необхідно проінформувати кожного клієнта. Якщо компанія не бажає самостійно проводити збір боргів з позичальників, вона має право передати кредитний портфель іншим учасникам фінансового ринку або колекторам.

Вкладники мають право вимагати з фінансової організації особисті кошти, вкладені раніше. Компанія зобов’язана виплатити всі борги перед клієнтами, в самі найкоротші терміни.

Права та обов’язки позичальника

Навіть якщо організація з мікрокредитування позбулася законних прав на надання діяльності, позичальники зобов’язані виплатити борги, згідно з підписаним раніше договором. Фахівці рекомендують збирати всі чеки, а після виплати повної суми боргу, вимагати від компанії офіційний документ, що підтверджує факт закриття кредиту.

Виплати доведеться виробляти з відсотками, зафіксованими в документації, в обумовлені терміни. Як правило, реквізити для оплати боргу не змінюються. У випадку певних змін, компанія-кредитор зобов’язана сповістити клієнтів у письмовому вигляді.

Щоб уникнути неприємностей і суперечок у майбутньому, краще зберігати всі документи і чеки про виплати, що дозволить в разі непередбачених розглядів з позичальником, надати реальні докази, що свідчать про погашення боргу перед компанією.

Якщо закривається установа передасть кредитний портфель іншої організації або колекторам, представники зобов’язані проінформувати кожного клієнта про такі зміни в письмовому вигляді. Фахівці не рекомендують платити третім особам, не маючи на руках письмового сповіщення від компанії-кредитора. Це дозволить уникнути непотрібних проблем в майбутньому.

Права інвесторів

Громадяни, які інвестували в компанію власні гроші, можуть не переживати про наслідки, пов’язаних із закриттям фінансової організації.

Згідно законодавчій системі, права інвесторів відстоює Центробанк. Представники даної установи контролюють виплату вкладень, тому всі інвестовані суми будуть повернуті компанією в найкоротші терміни.

Багато фінансові організації оформляють страховку всіх вкладів. Якщо закрита установа не зможе повернути всю суму інвесторам, дані зобов’язання виконає компанія-страховик. Якщо з якихось причин інвестор не отримає вкладені гроші, він має повне право звернутися в суд.

Як правило, це справа безпрограшна для особи, що вклав власні гроші у фінансову установу, припинило свою діяльність у зв’язку з виключенням з реєстру.

Фахівці радять всім інвесторам, що вкладають особисті заощадження, регулярно контролювати діяльність компанії, щоб завжди бути впевненим у збереження грошових коштів.

Не варто робити вклади в маловідомі фінансові установи, які приховують від клієнтів певну інформацію про наданої діяльності або вносить до договору не законні пункти (кращі способи вигідно вкласти гривню). Правильний підхід, з попередньою перевіркою компанії, дозволить знизити ризики втрати особистих грошових коштів, у випадку виникнення непередбачених обставин.